69 річниця створення УПА

Відкритий загальнодоступний форум

69 річниця створення УПА

Повідомлення Alexvin » 13 жовтня 2011 17:45

Поздоровляю всіх патріотів з річницею важливої події для нашого самоусвідомлення
Alexvin
 
Повідомлення: 1
З нами з: 13 жовтня 2011 17:37

Re: 69 річниця створення УПА

Повідомлення Ivan » 15 жовтня 2011 13:08

Хто не знає, завтра о 12:00 у 1-й гімназії урочистості з цього приводу. Більше, ніж концерт ;)
Ivan
 
Повідомлення: 51
З нами з: 26 січня 2011 15:47

Re: 69 річниця створення УПА

Повідомлення Ivan » 28 грудня 2011 17:24

Діяльність ОУН-УПА на Білоцерківщині

Сучасне українське національне відродження з особливою гостротою ставить на порядок денний питання відновлення, збереження й збагачення історичної пам’яті нації. Зокрема, повною мірою це стосується проблеми відновлення історичної правди про національно-визвольні змагання в Україні новітнього періоду – тієї правди, яка десятиліттями замовчувалася й викривлялася, закарбовуючи в мізках широкого загалу міфи комуністичної пропаганди про «прєдатєлєй-бандерівців».

Так, багато хто з мешканців Білої Церкви й до цього часу вважають, що події, пов’язані з діяльністю ОУН-УПА стосуються лише певних територій України (Волині, Полісся, Галичини) й не мають жодного доторку до місцевого краєзнавства. Проте, дослідження старшого наукового співробітника Білоцерківського краєзнавчого музею Людмили Германчук доводять: у 1941- 1943рр. окружний Провід ОУН і загони українських повстанців активно діяли й на наших місцевих теренах.

Слід зазначити, що з кінця 1941р. на Білоцерківщині українськими націоналістами спільно з місцевим населенням був створений Білоцерківський окружний Провід ОУН (БЦОПОУН) із центром у Білій Церкві. Справа за № 57699 із Держархіву СБУ м. Києва засвідчує, що НКВС заарештувала, провела обшуки на квартирах білоцерківців, заарештувала й допитувала найактивніших членів організації: І. Нагірного, А. Шевченка, А. Єременка, М. Свиридовського та ін. (загальна кількість – 31особа).

До складу БЦОПОУН входило 10 районних проводів ОУН. Загальне керівництво здійснював «Степовий» (Олійник?), а з серпня 1943р. на чолі організації стає уродженець с. Лосятин А. Шевченко. З Центральним Проводом ОУН білоцерківці спілкувалися через зв’язківців. У квітні 1943р. ним був член БЦОПОУН «Чернота». У справі за № 57699 є дані, що цим псевдо називався Василь Рибак.

Для зв’язку нелегалів оунівського підпілля в нашому місті існувало декілька явочних конспіративних квартир. Одна з них належала жительці Білої Церкви Акилині Литвин, 1903р. народження, яка працювала вчителем школи №1 і мешкала на вул. ІІ Юр’ївська,33. Ще одна конспіративна квартира належала члену БЦОПОУН Євдокії Типкевич. Були встановлені явочні паролі – «княгиня Ольга» й «Ольга Бесараб» (першим користувалися керманичі підпілля, другим – інші члени ОУН).

Є дані, що в грудні 1943р. Білоцерківським ОПОУН у місті була створена українська націоналістична молодіжна організація, керівником якої було призначено А. Осовенко. Він займався вербуванням молоді до організації ОУН, поширював націоналістичну літературу. Також А. Осовенко організував підпільну друкарню (шрифт та інші технічні засоби були викрадені з німецької друкарні). Осовенко намагався видати журнал «Земля і воля», але випуск не вдалося здійснити в зв’язку з наступом Червоної Армії.

У той же час окупаційна влада вважала за ворогів Німеччини «комуністів, партизанів, бандерівців». Інструкція уточнювала: «потенційно найнебезпечніші – бандерівці. За всяку ціну знищити». Саме тому німецькі репресії торкнулись і членів оунівського підпілля м. Білої Церкви. В одному з донесень під грифом «Секретно» повідомлялось: «У Білій Церкві, що біля Києва, заарештовано 4 особи (одни із них учитель) за діяльність на користь організації Бандери».

Після масових репресій, арештів і розстрілів Провід ОУН вирішив негайно розпочати збройну боротьбу з окупантами. В Держархіві СБУ збереглися документи про діяльність загонів УПА на території нашого краю. В них повідомляється, що восени 1943р., в період наступу Червоної Армії, Київський окружний крайовий провід ОУН ставить перед очільниками БЦОПОУН ряд завдань. Одним із них був збір зброї для вояків УПА, щоби в необхідний момент виступити проти Червоної Армії задля подальшої розбудови самостійної Української держави. Збиранням зброї займався мешканець Узинського району, член БЦОПОУН Петро Мартиненко (в одному зі сховищ він здобув кулемет та іншу зброю).

За свідченнями жителя Білої Церкви, вояка УПА В. Крикуна, влітку 1943р. на Білоцерківщині в с. Роток (нині – район міста) діяла група ОУН-УПА під очільництвом Юхима Мелоника. А вже у вересні 1943р. керівник БЦОПОУН А. Шевченко отримав наказ про формування на Білоцерківщині загонів УПА. Зв’язавшись із районними провідниками, він, у свою чергу, поставив перед ними завдання вербування та вишколу людей для вступу до лав УПА. Через деякий час були підготовлені 2 групи вояків. За словами А. Шевченка, одна з них, чисельністю до 100 чол., була відправлена на Волинь, де, очевидно, з’єдналася з волинськими повстанцями. Інший загін чисельністю близько 130 чол. восени 1943р. відійшов на західну Україну.

З вигнанням німецьких окупантів із території України, органи НКВС-КДБ проводили арешти членів оунівського підпілля та громадян, співчуваючих націоналістам. У Білій Церкві в кінці 1944р. органами НКВС було заарештовано групу осіб, запідозрених в націоналістичній діяльності в кількості 31 чол. Всього на теренах нашого краю слідством було виявлено 323 учасники ОУН, 208 з яких було подано в розшук. Репресії щодо цих людей тривали протягом десятків років.

Однак, незважаючи на терор і репресії, ОУН-УПА продовжувала вести боротьбу за волю своєї Батьківщини аж до кінця 50-х років. Всього за роки ІІ світової війни в лавах УПА загинуло 57тис. вояків.


Підготувала Олена ЛИВИНОВА, ГіПУ
Ivan
 
Повідомлення: 51
З нами з: 26 січня 2011 15:47


Повернутись в Біла Церква

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей

cron